Skip to main content

Ochrona przeciwpożarowa – fundament bezpieczeństwa obiektu

Chcesz wiedzieć jak skutecznie zabezpieczyć budynek przed pożarem i jego skutkami? Poznaj najskuteczniejsze metody zabezpieczeń przeciwpożarowych, które efektywnie zwiększą poziom bezpieczeństwa Twojego obiektu.

Opublikowany
30 marca 2022 13:16

Decydując się na ochronę biura, domu lub innego obiektu, warto zadbać o jego zabezpieczenia nie tylko przed włamaniem czy kradzieżą, ale również przed klęskami żywiołowymi. Jednym z takich zagrożeń jest pożar, który stanowi przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ale też łatwo może wymknąć się spod kontroli i może spowodować liczne straty materialne. Aby temu zapobiec bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych, które uchronią obiekt przed licznymi zniszczeniami.

Źródeł pożaru w budynku upatrywać można w wielu czynnikach, jednak do najczęstszych przyczyn należy nieostrożność przy posługiwaniu się substancjami łatwopalnymi, czy też techniczne uszkodzenia urządzeń i instalacji elektrycznych. Istnieje wiele wskaźników, jakie należy uwzględnić przy wybieraniu odpowiednich zabezpieczeń. Do podstawowych z nich należą: konstrukcja budynku, jego wielkość, rodzaj materiałów z jakich materiałów został zbudowany, warunki klimatyczne w obiekcie (cyrkulacja powietrza i wilgotność) jak również wymogi towarzystw ubezpieczeniowych.

Każdy obiekt musi również posiadać podstawowe środki techniczne, które w sytuacji kryzysowej mogą uratować życie. Są to m.in.: gaśnice przenośne, agregaty gaśnicze, koce gaśnicze, czy hydronetki wodne. Na zarządcy budynku spoczywa również obowiązek odpowiedniego oznakowania dróg ewakuacyjnych.

Sposobów na ochronę przeciwpożarową jest wiele. Wśród nich warto wyodrębnić jeszcze prewencję przeciwpożarową, która polega na prowadzeniu działań zapobiegawczych, których celem jest ograniczyć ryzyko wybuchu pożaru. Są to m.in. okna oraz drzwi, które chronią przed ogniem, a także czujniki dymu czy alarmy pożarowe.

Dobrym sposobem na ochronę przed ogniem są zabudowy przeciwpożarowe, czyli ściany, które wyróżniają się wysoką odpornością na ogień. Warto zastosować również przegrody pożarowe, wśród których znajdują się m.in. drzwi, bramy, klapy lub przepustnice odcinające, których głównym celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się pożaru.

Kompleksowym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy ochrony, która przeprowadzi audyt bezpieczeństwa Twojego obiektu i przedstawi najlepsze rozwiązania ochrony przeciwpożarowej. Działania te polegają m.in. na określeniu słabych punktów istniejących instalacji, a także na rozplanowaniu nowych systemów przeciwpożarowych. Przegląd techniczny budynku przed instalacją i rozmieszczeniem sprzętu gaśniczego jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala opracować ścisły plan prac ratowniczo-gaśniczych. W ramach powyższych działań firma ochrony dokonuje również okresowy przegląd sprawności technicznej podręcznego sprzętu gaśniczego, kontroluje hydranty wewnętrzne i zewnętrzne. Podejmuje także działania ratowniczo-gaśnicze w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego. Warto więc powierzyć bezpieczeństwo swojego obiektu specjalistom.

Kobieta pracuje przy laptopie.

Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Dział Obsługi Klienta, tel. 801 800 082.
Jestem:

Państwa dane będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności.

An error has occurred while getting captcha image
Przepraszamy, nasza strona nie obsługuje tej przeglądarki. Prosimy skorzystać z przeglądarki chrome, safari, firefox lub edge.