97% skuteczności CSM Securitas w odnajdywaniu pojazdów

1 września 2014

Centralna Stacja Monitorowania (CSM) Securitas przeprowadziła w sierpniu kolejną skuteczną akcję odzyskania skradzionego samochodu. Do tej pory dzięki pracy CSM na przestrzeni lat odzyskane zostało mienie o łącznej wartości 3 mln złotych.

Centralna Stacja Monitorowania (CSM) Securitas otrzymała w sierpniu zgłoszenie o możliwym pojawieniu się na terenie Polski samochodu skradzionego poza granicami naszego kraju. Informacja o kradzieży dotarła do CSM, ponieważ kradzież samochodu została zgłoszona przez właściciela do Systemu Informacyjnego Schengen. System ten to nowoczesne narzędzie informatyczne, największa baza danych w której przetwarzane są informacje o poszukiwanych osobach i przedmiotach, zgłoszonych przez państwa strefy Schengen. Skradziony pojazd wyposażony był w nadajnik, który pozwalał na obsługę alarmów w aplikacji SUSAN, umożliwiającą jego lokalizację po współrzędnych GPS. Dzięki ustaleniu tych współrzędnych, CSM skierowało w ustalone miejsce Patrol z pracownikami ochrony, którzy ustalili dokładne miejsce skradzionego pojazdu i zgodnie z procedurą powiadomili policję.


Dzięki pracy Centralnej Stacji Monitorowania Securitas i Patrolu Interwencyjnego, zlokalizowano „dziuplę samochodową” znajdującą się na terenie prywatnej posesji w miejscowości pod Bydgoszczą. Na miejscu odnaleziono dwa samochody osobowe skradzione na terenie Holandii oraz silniki i elementy karoserii różnych pojazdów. Łączną wartość odzyskanych samochodów oszacowano na blisko 300 tysięcy złotych.

 
Centralna Stacja Monitorowania Securitas wyposażona jest w sprzęt umożliwiający natychmiastowe rozpoznanie sytuacji alarmowych oraz w aplikacje do sterowania systemami nadzoru i zarządzania sytuacjami kryzysowymi, które umożliwiają odbieranie i przetwarzanie sygnałów z central stacjonarnych i pozycjonowanie obiektów ruchomych (pojazdów, łodzi, sprzętu budowlanego itp.) wyposażonych w systemy GPS. CSM monitoruje podstawowe parametry: brak zasilania, sprawność akumulatorów i łączność z użytkownikiem. Pracownik stacji, w przypadku wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia, podejmuje natychmiast czynności mające na celu weryfikację zdarzenia oraz zabezpieczenie obiektu poprzez wysłanie załogi interwencyjnej i powiadamia odpowiednie osoby lub służby (straż pożarna, policja bądź pogotowie ratunkowe). CSM spełnia wymagania międzynarodowej firmy Cobra Telematics, w ramach której monitorowanych jest kilkadziesiąt tysięcy samochodów.